راهنمای خرید واکس


مقدمه

استفاده از واکس علاوه بر آراستگی و زیبایی ظاهری به دوام و افزایش طول عمر کفش، کیف، کمربند، البسه چرم و مبلمان چرم کمک شایانی می کند.

محصولات نگهداری از چرم و کفش در فرمولهای متنوع و دسته بندی های مختلفی توسط تولید کنندگان داخلی و خارجی به بازار عرضه می گردد. با توجه به تنوع بالای این محصولات در فروشگاه کفش کالا در این نوشتار سعی می کنیم با بیان ویژگی های این محصولات به مشتریان محترم در انتخاب واکس مناسب کمک کنیم.

همانطور که اگر بخواهیم از پوست دست هایمان مراقبت کنیم ابتدا می بایست آنها را بشوییم (تمیز کردن) سپس از کرم های تغذیه کننده استفاده می کنیم (مراقبت) و در نهایت با پوشیدن دستکش دست هارا از آلودگی، سرما، رطوبت و... حفظ کنیم (محافظت)، برای نگهداری از محصولات چرمی نیز همین سه مرحله، تمیز کردن، مراقبت و محافظت قابل اجرا است البته در مورد محصولات چرمی نکته چهارمی نیز قابل اضافه کردن است که همان حفظ زیبایی و درخشندگی آنها می باشد.

قبل از ورود به بیان ویژگی های انواع محصولات نگهداری چرم و کفش ذکر این نکته ضروری است که همانطور که می دانیم چرم طبیعی بدلیل اینکه از پوست حیوانات تهیه شده نیاز به مراقبت دارد، اما چرم های مصنوعی و حتی انواع منسوجات که در تولیدی کیف و کفش کاربرد دارند نیز با انجام اقدامات مراقبتی علاوه بر زیبایی ظاهری طول عمر بیشتری خواهند داشت.

کفش کالا انواع محصولات نگهداری چرم و کفش را به دسته بندی 1- واکس سنتی 2- واکس خمیری 3- واکس ابری 4- واکس اسپری 5- واکس مایع 6- تمیز کننده 7- خوشبو کننده 8- رنگ کفش تقسیم بندی کرده است. در ادامه به بیان ویژگی های مهم هر دسته از این محصولات می پردازیم و امیدواریم مورد توجه و استفاده مشتریان محترم قرار گیرد.

واکس سنتی:

 واکس های سنتی اولین و یکی از پرطرفدار ترین انواع واکس است که برای بیشتر کفش به کار می رود و معمولا برای کیف و کاپشن و سایر محصولات چرمی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

واکس های سنتی را ابتدا توسط دستمال یا اسفنج یا فرچه بر روی تمام سطح کفش مالیده می شود و سپس بعد از گذشت چند دقیقه با استفاده از برس یا پارچه می بایست آنها را پولیش کرد تا به براقیت لازم برسند. برس زدن یا به اصطلاح پولیش کردن با ایجاد اصطحکاک باعث گرم شدن سطح کفش می شود و این گرما به واکس درخشندگی لازم را می بخشد.

واکس سنتی یک واکس کامل محسوب می شود که هم مراقبت و هم محافظت از چرم کفش را به عهده دارد. علاوه بر این خواص، در بیشترین تنوع رنگی تولید می گردد. وجود رنگدانه باعث ترمیم رنگ و پوشش ساییدگی های چرم می گردد. براقیت خوبی نیز پس از برس زدن به کفش می بخشد‌‌، بنابراین تقریبا تمامی آنچه از یک واکس کفش می خواهیم در واکس سنتی پیدا خواهیم کرد. 

توصیه کفش کالا این است که اگر مدتی از واکس برای کفش هایتان استفاده نکرده اید و یا پس از چندین بار استفاده از انواع دیگر واکس، حتما یکبار از واکس سنتی برای تغذیه و ترمیم چرم استفاده شود. البته توضیحات و نکات بیشتر در راهنمایی مراقبت از چرم و کفش، کفش کالا خواهید یافت. 

در انتخاب واکس سنتی چند نکته قابل تآمل وجود دارد، اول اینکه استفاده از این نوع واکس کفش زیاد آسان نیست علاوه بر برس و فرچه به اندکی زمان نیاز دارد. نکته بعدی اینکه در انواع قدیمی تر آن که معمولا در قوطی های فلزی بسته بندی می شوند چندان بوی مطبوعی ندارند البته این مسآله در مورد واکس های جدید که فرمول آنها بر اساس مواد نفتی نیست و بر پایه آب است این مشکل وجود ندارد. 

نکته آخر اینکه استفاده از واکس سنتی برای برخی مدل های کفش که ساختار رویه آنها یکنواخت نیست (فضاهایی در رویه کفش وجود دارد که با مالیدن واکس روی کفش واکس در این فضا گیر می کند و امکان پخش شدن ندارد) و با پولش کردن هم جذب نشود توصیه نمی شود.

واکس خمیری:

 با پیشرفت دانش و صنعت، تولید کنندگان محصولات نگهداری چرم اقدام به تولید محصولی کردند که علاوه بر داشتن خواص واکس های سنتی کاربردی راحت تر و سریع تر داشته باشد. همانطور که در بخش قبل اشاره شد برس زدن کفش بعد از استفاده از واکس سنتی با ایجاد اصطکاک و گرم شدن واکس به براق شدن کفش می انجامد. در فرایند تولید واکس های خمیری از موادی استفاده شده که پس از پخش شدن روی چرم و در معرض هوا قرار گرفتن در کمتر از 30 ثانیه خشک و براق می گردند و نیاز به براق کردن با برس ندارند.

 به همین دلیل است که،در بسته بندی هایی که مانع نفوذ و گردش هوا در آن ها شود بسته بندی می گردند، و باز به همین دلیل است که برای استفاده از آن ها فرچه کاربرد ندارد، چون پس از اولین استفاده واکس در فرچه خشک می گردد و باعث چسبیده شدن موهای فرچه به یکدیگر غیر قابل استفاده شدن آن می شوند.

همانطور که اشاره شد سریع خشک شدن یکی از ویژگی های واکس های خمیری است. این ویژگی باعث می شود که برخلاف واکس های سنتی بتوان از آن ها برای کیف، کمربند، البسه چرم و مبلمان چرم نیز استفاده کرد. االبته این نکته قابل عرض است که واکس هایی که کفش کالا در دسته واکس خمیری عرضه می کند، تمام خصوصیات اشاره شده را تمام کمال ندارند و می بایست به توضیحات نگاشته شده ذیل هرکدام از واکس ها توجه نمود. همانطور که عرض شد به لطف فورمولاسیون جدید، می توان از واکس های خمیری برای کیف، کمربند، البسه چرم، مبلمان و صندلی چرم نیز استفاده کرد. البته در استفاده از واکس های خمیری به نکاتی می بایست توجه نمود:

اول اینکه برای استفاده از آن ها فرچه کاربرد ندارد و باید به وسیله دستمال یا اسفنج بر روی چرم بصورت یکنواخت یک لایه نازک پخش شوند. نکته قابل توجه این است که واکس خمیری بلافاصله پس از مالیده شدن روی چرم شروع به خشک شدن می کند، ودر این فاصله اگر مجدد لایه دیگری از واکس بر روی لایه قبلی اضافه شود این تداخل باعث کاسته شدن از جلای واکس می گردد. بنابراین هنگام استفاده از واکس خمیری باید دقت شود از یک طرف محصول شروع به واکس زدن با یک لایه نازک کرده و به سمت مقابل ختم نماییم و بر روی نقاط واکس زده شده مجددا واکس استفاده نشود.

نکته بعد درمورد استفاده از واکس خمیری این است که اگر پس از مدتی دوباره می خواهیم از این واکس استفاده کنیم حتما می بایست لایه قبلی که بر روی محصول چرمی قرار دارد را با یک دستمال نم پاک کنیم و سپس از واکس جدید استفاده نماییم.

در جمع بندی از ویژگی های واکس خمیری باید گفت، فرمولاسیون جدید باعث استفاده آسان تر و درخشش و مراقبت بیشتر این واکس نسبت به واکس سنتی می شود. بوی نامطبوع ندارد. نیاز به برس و فرچه ندارد و با یک پد اسفنجی و یا دستمال می توان از آن استفاده کرد. نکته آخر در مورد واکس خمیری این که تمام واکس هایی که کفش کالا به عنوان واکس خمیری عرضه می نماید، صد درصد خصوصیات بالا را ندارد، شباهت بسته بندی و تفاوت آن ها با واکس های سنتی باعث شده در جمع واکس های خمیری لحاظ شوند، لذا با توجه به توضیحات نگاشته شده ذیل هر یک از واکس های خمیری به مشتریان محترم توصیه می گردد.

واکس ابری:

واکس ابری یک اسفنج آغشته به نوعی روغن و یا واکس است که آسان ترین روش برای تمیز و براق کردن کفش می باشد. واکس ابری در اندازه، شکل و رنگ های مختلف و در دو نوع ساده و مخزن دار تولید می گردد. واکس های ابری مخزن دارعلاوه بر مقدار واکسی که بر روی اسفنج آن ها تزریق شده، مقداری واکس اضافه نیز در مخزن آن ها وجود دارد، که در صورت نیاز و با فشردن ابر بر روی کفش واکس اضافه بر روی ابر تزریق می گردد. این فرایند باعث می شود که بتوان مدت زمان بیشتری از واکس ابری استفاده کرد.

واکس های ابری معمولا در سه رنگ: مشکی، قهوهای و بی رنگ تولید می گردند. این واکس ها برای انواع چرم صاف و چرم مصنوعی مناسب هستند و همانطور که عرض شد آسان ترین و سریع ترین روش برای تمیز و براق کردن کفش می باشند، به طوری که در کمتر از چند ثانیه می توان کفش ها را به وسیله آن ها آماده رفتن به مهمانی سر کار نمود و وجود آن ها برای هر خانه ای مفید به نظر می رسد.

در انواع با کیفیت تر واکس های ابری از نوعی روغن سیلیکون استفاده می شود که هیچگونه ضرری برای چرم ندارد و در مدت زمان بیشتری نیز براق می ماند. اما در انواع اقتصادی تر این نوع واکس ها، از نوعی ترکیب واکس استفاده می گردد که معمولا دقایق اولیه استفاده بسیار براق درخشان هستند ولی با گذشت زمان از براقبت آن ها کاسته می گردد. به طور کلی توصیه می گردد جهت افزایش طول عمر مفید واکس های ابری کفش تمیز و عاری از گرد و غبار باشد و اگر به افزایش طول عمر و استفاده از این واکس ها بر روی کفش اهمیت می دهیم، از واکس های تغذیه و محافظت کننده چرم و کفش نیز در کنار واکس ابری استفاده نماییم.